Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 21:00
 • Субота 9:00 – 21:00
 • Неділя 9:00 – 21:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 21:00
 • Субота 9:00 – 21:00
 • Неділя 9:00 – 18:00
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 21:00
 • Субота 9:00 – 21:00
 • Неділя 9:00 – 18:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 21:00
 • Субота 9:00 – 21:00
 • Неділя 9:00 – 18:00

Вакцинація

На інфекційні хвороби припадає мало не найбільша кількість серйозних захворювань у дітей. Не можна забувати також про те, що хвороби, спричинені хвороботворними мікроорганізмами, можуть мати тяжкі ускладнення, наприклад:

 • параліч від поліомієліту;

 • затримка розумового розвитку після перенесеного менінгіту;

 • безпліддя внаслідок епідемічного паротиту.

Кращим способом захистити малюків від цієї небезпеки є профілактика захворювань за допомогою високоякісних вакцин, що дають можливість сформувати в дитини специфічний імунітет. Доказом ефективності вакцинопрофілактики є ерадикація натуральної віспи в 1980 році, а також декларування Європи як регіону, вільного від дикого штаму поліомієліту, в 2002 році.

Наскільки велика ймовірність зустрічі дитини з хворобами, від яких роблять щеплення?

Зараз в Україні сформувалося неоднозначне ставлення до вакцинації: згідно з опитуваннями, тільки 38 % респондентів впевнені в тому, що вакцинація необхідна, 33 % вважають щеплення необов'язковими, 29 % вагаються з відповіддю. Таке ставлення до вакцинації призводить до зниження так званого колективного імунітету та ставить нашу країну під загрозу виникнення епідемії.

Не треба також забувати, що організм нещепленої дитини украй уразливий перед хвороботворними вірусами та бактеріями. Тому навіть незначної концентрації хвороботворних мікроорганізмів у навколишньому середовищі буде достатньо для розвитку хвороби. Імунітет щепленої дитини в цій ситуації зуміє протистояти зараженню.

Вакцінация у клуніці ISIDA_

Що таке вроджений імунітет? Наскільки добре і як довго він може захищати від небезпечних хвороб?

Вроджений імунітет є у малюка завдяки антитілам, отриманим під час вагітності від мами. Крім того, антитіла, які захищають від інфекційних хвороб, передаються малюкові разом із маминим грудним молоком. Тому клініка ISIDA так багато зусиль докладає для популяризації грудного вигодовування, дає жінкам, які народжують у нашій клініці, максимум знань і практичних навичок для налагодження та збереження лактації.

Однак не варто забувати, що материнські антитіла передаються дитині під час вагітності і під час грудного вигодовування тільки в тому випадку, якщо вони присутні в материнському організмі.

Тобто це відбувається тільки в тому випадку, якщо мама сама щеплена від інфекційних хвороб або перенесена хвороба сформувала в її організмі достатню кількість антитіл по відношенню до конкретного інфекційного агента.

До речі, вакцинація проти пневмококової, гемофільної інфекції, правця дає міцніший захист, ніж перенесена хвороба.

Але навіть якщо свого часу мама отримала щеплення (або перенесла інфекційне захворювання) і з антитілами в її організмі все гаразд, треба усвідомлювати, що вони здатні забезпечити імунний захист малюка приблизно до 7-місячного віку.

Що таке набутий імунітет?

Набутий імунітет формується в організмі людини протягом життя в результаті контакту з хвороботворними вірусами або бактеріями. Механізм формування набутого імунітету такий: при проникненні інфекційного агента в організм до основного місця його хвороботворної діяльності (органи дихання – при проникненні туберкульозної палички, органи травлення – при ротавірусній інфекції тощо) спрямовуються клітини, які прагнуть знищити небезпеку.

Якщо це перша зустріч з подібною інфекцією, розвитку хвороби уникнути, швидше за все, не вдасться: імунні клітини організму – наче не навчене для битви військо, не здатне протистояти агресії. Якщо ж в організмі вже присутні антитіла, здатні протистояти саме цим бактерії або вірусу (вони з'являються після вакцинації або перенесеної хвороби), перемога, швидше за все, буде на їхньому боці – їм вдасться знищити збудників захворювання. Або, принаймні, послабити їх настільки, що перебіг хвороби буде незмірно легшим.

Добре «навчені», натреновані для протистояння певним хвороботворним мікроорганізм імунні клітини – це і є набутий імунітет.

Правильно проведена вакцинація дає змогу сформувати набутий імунітет на доволі тривалий період часу.

Вакцінация у клуніці ISIDA_

Чи велика ймовірність того, що щеплена дитина все-таки захворіє на хворобу, від якої вона отримала вакцину?

Жодна з вакцин не дає 100-відсоткової гарантії від зараження інфекцією. Дуже велике значення має загальний рівень імунітету дитини.

Вірогідність зараження хворобою, від якої дитина свого часу отримала вакцину, зростає, якщо зустріч з інфекційним агентом трапляється одразу після проведеної вакцинації. Ось чому лікарі клініки ISIDA рекомендують після щеплення уникати місць скупчення людей.

Що передбачає програма з підготовки до вакцинації?

Неухильного, обумовленого безліччю офіційних документів правила «Дитина на момент вакцинації повинна бути здорова!» у клініці ISIDA дотримуються непохитно. Тому, крім звичайного огляду, обов'язкового вимірювання температури, педіатр обов'язково зверне увагу на особливості перебігу вагітності, пологів і життя малюка до моменту проведення вакцинації. Це особливо важливо для малюків першого року життя. У разі необхідності можуть бути рекомендовані додаткові лабораторні дослідження (аналіз крові, сечі), консультація невролога та інших фахівців.

Іноді перед проведенням вакцинації потрібна медикаментозна підготовка, наприклад, при астмі, серйозних хворобах крові або нирок.

Крім того, педіатри клініки ISIDA обов'язково враховують не тільки прямі протипоказання до проведення вакцинації (тобто наявність у малюка гострих запальних захворювань, загострення хронічних хвороб), а й непрямі.

Тобто в разі, якщо хтось із членів сім'ї хворіє на застудні захворювання, швидше за все, педіатр порекомендує відкласти щеплення на кілька днів або навіть тижнів (залежно від загального стану здоров'я дитини, умов проживання сім'ї тощо).

Наявність у сім'ї не зовсім здорової людини не впливає на якість формування імунітету проти вакцинованої хвороби, але створює додаткове навантаження на імунітет дитини. Тому вакцинацію, швидше за все, доведеться відкласти також і під час епідемій (наприклад, грипу або кору).

Крім того, в клініці ISIDA існує спеціальна програма з підготовки дитини до вакцинації, що дає змогу більш ретельно обстежити організм малюка перед проведенням вакцинації і практично унеможливити виникнення поствакцинальних реакцій.

Ця програма передбачає:

 • первинну консультацію педіатра;

 • нейросонографію;

 • огляд дитячого невролога;

 • загальний аналіз крові;

 • загальний аналіз сечі;

 • повторну консультацію педіатра і складання індивідуального графіка вакцинації.

Профілактичні щеплення проводяться в спеціально обладнаному з цією метою кабінеті вакцинації медичними сестрами, які досконало володіють технікою проведення вакцинації.

Вакцінація у клиніці ISIDA

Що робити, якщо в дитини виникає поствакцинальна реакція?

У клініці ISIDA при проведенні вакцинації лікар неодмінно повідомляє батькам про те, яку саме вакцину використовуватимуть для щеплення їхнього малюка, називає країну-виробника, дає характеристику особливостям вакцини. Батьки дитини отримують також максимум інформації про можливі поствакцинальні реакції: почервоніння місця введення вакцини, підвищення температури тощо.

Подібні реакції можуть виникати у відповідь на введення інактивованої вакцини (проти коклюшу, дифтерії, правця). Уже в день проведення щеплення або протягом 48 годин після нього в дитини може підвищитися температура тіла, а в місці уколу з'явитися припухлість.

Для живих вакцин (кір, паротит, краснуха, вітряна віспа) характерні більш віддалені поствакцинальні реакції, подібні на перебіг самих захворювань.

Тому протягом кількох днів після щеплення лікар клініки ISIDA здійснює віддалений моніторинг стану здоров'я малюка через телефонний зв'язок, а в разі необхідності – і з виїздом додому.

Що таке обов'язкова і необов'язкова вакцинації?

Вакцинацію можна умовно розділити на:

 • обов'язкову, згідно з національним календарем щеплень, рекомендованих Міністерством охорони здоров'я України;

 • додаткову, тобто не внесену до національного календаря щеплень, але обов'язкову в європейських країнах.

Обов'язкова вакцинація передбачає щеплення від туберкульозу, гепатиту, дифтерії, коклюшу, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, краснухи, паротиту.

Як додаткова вакцинація до офіційно-рекомендованим щеплень у клініці ISIDA проводиться вакцинація від пневмококової та ротавірусної інфекції, гепатиту А, менінгококової інфекції.
В Україні щеплення від цих інфекцій є необов'язковим, проте в європейських країнах вони внесені в календар щеплень.

Доцільність так званої необов'язкової вакцинації обумовлена певними фактами:

 • Згідно з даними ВООЗ, понад 2 мільйони дітей щорічно вмирають від пневмонії. Це одна з найпоширеніших у світі бактеріальних інфекцій.

 • Пневмонія вбиває більше дітей у віці до 5 років, ніж СНІД, малярія і кір разом узяті (UNISEF 2004).

 • Щеплення від пневмококової інфекції захищає малюка від таких захворювань: пневмонія, сепсис, гострий отит, менінгіт.

 • Від ротавірусної інфекції найчастіше страждають діти до року. Це найчастіший провокатор гострих шлункових розладів (проносу, блювоти, розладів травлення), за яких 96 % малюків потрапляють у стаціонар.

Своєчасний захист дітей від тяжких інфекційних хвороб за допомогою вакцинації – запорука їхнього здоров'я.

Вакцінація в клініці ISIDA

Що таке комбіновані вакцини?

Сьогодні в усьому світі комбіновані вакцини є пріоритетними у використанні. До їх складу входять від 3 до 6 окремих препаратів – наприклад, щеплення проти кору, паротиту, краснухи або проти коклюшу, дифтерії, правця, поліомієліту, гепатиту В та гемофільної інфекції.

Клінічно доведено, що імунна система дитини здатна дати адекватну відповідь такій кількості антигенів. Ефективність і безпечність таких вакцин також підтверджена клінічно.

Додатковими аргументами на користь проведення вакцинації комбінованими вакцинами є такі факти:

 • при використанні комбінованих вакцин знижується кількість візитів до поліклініки;

 • комбіновані вакцини знижують кількість необхідних ін'єкцій, дають змогу знизити рівень психологічного напруження дитини і батьків. У ранньому віці це має надзвичайно важливе значення;

 • комбіновані вакцини дають можливість забезпечити своєчасність вакцинації.

Вакцини яких виробників використовуються в клініці ISIDA?

У своїй роботі клініка ISIDA керується базовим принципом: ефективність і безпека. Тому вакцини для проведення щеплень маленьким пацієнтам клініки купують у провідних виробників світового ринку: GlaxoSmithKline (Бельгія), Sanofi Pasteur (Франція) і Pfizer (США) та інших підприємств, які добре себе зарекомендували.

Фахівці клініки ISIDA переконані, що саме такий підхід до вакцинації дає змогу дотриматися принципу ефективності та безпеки.

Наприклад, перевагою розробленої в 1994 році бельгійськими вченими протикашлюкової вакцини, використовуваної зараз у клініці ISIDA, є її ацелюлярний компонент, завдяки якому в дітей виникає менше поствакцинальних реакцій, ніж при використанні суцільноклітинної вакцини.

У ЗМІ дуже бурхливо обговорюють порушення, що часто виникають під час поставок вакцин до України. Чи може клініка ISIDA гарантувати, що умови транспортування і зберігання вакцин, що використовуються в клініці, не були порушені?

Бездоганному дотриманню так званого холодового ланцюга в клініці ISIDA приділяється величезна увага. Це гарантує поставку вакцини від місця її виробництва до місця проведення ін'єкції. Крім того, клініка ISIDA докладає максимум зусиль для створення у себе запасу вакцин і забезпечення таким чином завершеності імунізаційного комплексу.

Перелік наявності вакцин у відділеннях педіатрії

Назва вакцини Захворювання, від яких захищає вакцина Виробник вакцини У наявності/очікується Спосіб введення вакцини
Інфанрикс ІПВ Кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз, Бельгія Немає в наявності в\м
Інфанрикс ІПВ+Хіб Кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція тип В ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз, Бельгія Немає в наявності в\м
Інфанрикс Гекса Кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз, Бельгія У наявності в\м
Інфанрикс DTPa Кашлюк, дифтерія, правець ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз, Бельгія У в наявності в\м
Пентаксим Кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція тип В ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз, Бельгія Немає в наявності, очікується у 2019 році в\м
Тетраксим Кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт Санофі Пастер, Франція Немає в наявності в\м
Гексаксим Кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція тип В, вірусний гепатит В Санофі Пастер, Франція Немає в наявності в\м
Бустрикс Кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт (АаКДП – м) ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз, Бельгія У наявності в\м
Бустрикс Поліо Кашлюк, дифтерія, правець (АаКДП – м), поліомієліт ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз, Бельгія У наявності в\м
Енджерикс В Гепатит В ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз, Бельгія У наявності в\м
Хіберикс Гемофільна інфекція тип В ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз, Бельгія У наявності в\м
Пріорикс Кір, краснуха, паротит ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз, Бельгія Немає в наявності п\ш
Варілрикс Вітряна віспа ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз, Бельгія У наявності п\ш
Синфлорикс Пневмококова інфекція, нетипована гемофільна інфекція ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз, Бельгія У наявності в\м
Ротарикс Ротавірусна інфекція ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз, Бельгія Немає в наявності перорально
Превенар 13 Пневмококова інфекція Ваєт Фармасеутикалс, Великобританія У наявності в\м
Імовакс Поліо Поліомієліт Санофі Пастер, Франція Немає в наявності в\м
Хаврикс-720 Гепатит А для дітей ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз, Бельгія У наявності в\м
Менактра Менінгококова інфекція Санофі Пастер, США Немає в наявності, очікується у 2019 році в\м
Туберкулін (Проба Манту) Діагностика туберкульозної інфекції Біолік, м.Харків, Україна У наявності п/ш
Ваксігрип Тетра Грип Санофі Пастер, Франція У наявності в\м
Твінрикс Вірусний гепатит А + вірусний гепатит В ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз, Бельгія У наявності в\м
Джісі Флю Грип Грін Кросс Корпорейшн, Корея Немає в наявності в\м
АДП Дифтерія, правець Біолік, м.Харків, Україна Немає в наявності в\м
АДП Дифтерія, правець(ослаблена) Біолік, м.Харків, Україна Немає в наявності в\м
АД-М Дифтерія (ослаблена) Біолік, м.Харків, Україна Немає в наявності в\м
Стамарил Жовта лихоманка Санофі Пастер, Франція У наявності в\м
Церварікс Вірус папіломи людини ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз, Бельгія У наявності п\к


*тільки для малюків, які спостерігаються в рамках педіатричної комплексної програми в ISIDA

Клініки, в яких доступний напрямок
Статті
Все про щеплення дитині в добірці статей від лікарів-педіатрів клініки ISIDA
Все про щеплення дитині в добірці статей від лікарів-педіатрів клініки ISIDA

Щеплення дитині, на думку лікарів-педіатрів клініки ISIDA, є одним з найбільш дієвих механізмів для реалізації базової конвенції Всесвітньої організації охорони здоров’я, в якій вказано: «Дитина повинна бути захищена від усього, від чого її тільки можна захистити». Тому, лікарі клініки ISIDA приділяють велику увагу просвітницькій роботі з батьками з питань безпечної та ефективної вакцинації дітей.

Новини, заходи
Головний лікар клініки ISIDA Інна Струповець взяла участь у роботі конференції «Вакцинація – своєчасний захист»
Головний лікар клініки ISIDA Інна Струповець взяла участь у роботі конференції «Вакцинація – своєчасний захист»

5-6 грудня 2018 року в Києві відбулася Третя щорічна конференція «Вакцинація – своєчасний захист. Вакцинація в контексті реформи охорони здоров'я України». Організаторами конференції виступили Міністерство охорони здоров'я України, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), Центр тестування при МОЗ України, Івано-Франківський національний медичний університет, ПВНЗ «Київський медичний університет», БФ «Інтелектуальна перспектива», ГО «Вакцинація».